Sádrové omítky

Vlastnosti sádrových omítek

Široké možnosti použití sádry vyplývají ze specifických vlastností tohoto materiálu. Sádra je výjimečná proto, že je zdravotně nezávadná, má neutrální pH a především je schopna regulovat vlhkost v interiérech, čímž pomáhá udržovat příjemné mikroklima. Vezmeme-li v úvahu, že optimální vzdušná relativní vlhkost obytných místností pro člověka je 40 až 65 %, v topné sezóně tato hodnota klesá pod 30 %. Takové klima nepůsobí na zdraví dobře, hlavně v případě alergických potíží. Je možné samozřejmě použít zvlhčovač, ale jedním z osvědčených způsobů jak mikroklima zpříjemnit, je také použít sádrové omítky, které v případě nadbytku vlhkosti v místnosti vlhkost absorbují a později opět uvolňují do ovzduší. Sádrové omítky plní funkci přirozeného zvlhčovače. Výsledkem je, že v místnosti opatřené sádrovou omítkou, je stabilní a příjemné klima.
Sádrové omítky snadno a rychle absorbují teplo. Je-li tento vztah mezi teplotou stěn a vnitřního prostoru v rovnováze, je pro člověka v dané místnosti nejpřijatelněji. Tomu napomáhají sádrové omítky  se součinitelem tepelné vodivosti 0,25 až 0,35 W/mK. Sádrové omítky udržují pohodlí v interiéru a dokonce šetří náklady na energii.

Povrchy sádrových omítek
K dalším neméně důležitým vlastnostem sádrových omítek patří hladký povrch a jednoduchost zpracování. Sádrové omítky jsou narozdíl od klasických vápencocementových omítek jednovrstvé a nanášejí se prakticky v jednom pracovním kroku. Pokud to povrch dovoluje, lze je nanášet ve velmi tenkých vrstvách s minimálním odpadem. Sádrovou omítkou lze vytvořit jak hladký kletovaný povrch, tak hrubou strukturu kamínků či dalších esteticky zajímavých povrchů. Navíc jsou tyto omítky velmi snadno opravitelné, lze je obkládat keramickými obklady, tapetovat i natahovat na ně šlechtěné omítky. Pod finální obklad nebo tapetu je však třeba použít penetraci.

Vysoká přilnavost a rychlost
Sádrové omítky jsou velmi lepivé. Z těchto důvodů přilnou téměř ke všem běžným stavebním podkladům – betonu, pálené cihle, pórobetonu. Tato vlastnost je zvláště výhodná při omítání stropů. Tuto výhodu ocení každý zejména v místech, kde jsou vysekány rozvody nebo kde jsou jiné nerovnosti podkladu, např. špalety, překlady apod. Sádrové omítky jsou univerzální a lze je použít téměř všude, včetně sklepů, stropů, kuchyní nebo koupelen.

Sádrová omítka  výrazným způsobem urychluje stavbu, a to dokonce 2krát až 3krát. Sádrová omítka potřebuje v průměrných stavebních podmínkách na vyschnutí cca 10 až 14 dní (omítky s cementem až 28 dní).

Požární ochrana

Velmi nestandardní vlastností sádrových omítek je požární ochrana. Jestliže se pozorně zamyslíme nad chemickým vzorcem síranu vápenatého s krystalicky vázanou vodou, tj. CaSO4 x 2H2O, je zřejmé, že v krystalové skladbě jsou uloženy 2 molekuly vody. Při teplotním zatížení se toto množství uvolňuje jako „hasicí“ část. Při teplotním působení se uvolní vodní pára, která zabrání vzniku požáru jako parní stěna.Vlastnosti sádrové omítky jsou nesrovnatelné s klasickou omítkou (jádrové a štukové omítky).

  1. má PH lidské pokožky, neškodí pokožce
  2. má vlastnosti vhodné pro alergiky
  3. odolná vůdči oděru
  4. reguluje klima v místnosti, odolná vůči prostupu vlhka a plísní
  5. stěny mají menší propustnost tepla,což znamená úspora energie při vytápění
  6. vysoká požární odolnost

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

omítky, sádrové omítky, strojní omítky